MEDIDERMA Studio kosmetologii profesjonalnej i medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem.
Elastyczność skóry maleje z wiekiem. Typowa „skórka pomarańczowa”, pojawiająca się na udach, pośladkach i ramionach dotyka 80% wszystkich kobiet. Cellulit stał się poważnym problemem w społeczeństwie, a co za tym idzie, wywiera poważny wpływ na jakość i radość życia. „Leczenie Falami Akustycznymi” (Acoustic Wave Therapy – AWT) to nowoczesna, niezwykle skuteczna metoda, polegająca na oddziaływaniu na dotknięte cellulitem części ciała falami dźwiękowymi. Tę innowacyjną metodę wybiera coraz więcej kobiet, stawiających na profilaktykę, by zapobiegać powstawaniu cellulitu, lub by wyeliminować już widoczne zmiany na skórze. W wielu przypadkach, efekty są widoczne i wyczuwalne, a także mierzalne, już po 4 do 6 sesji, czyli w ciągu 2 do 4 tygodni. AWT to skuteczna terapia, oferowana dziś przez ponad 500 ośrodków pielęgnacji urody na całym świecie.
Cellulit dotyka wyłącznie kobiet ze względu na ich skłonności genetyczne w tym kierunku. Z reguły pojawia się na pośladkach, udach i ramionach. Tkanka łączna jest miękka i elastyczna; znajduje się w niej siatka włókien kolagenowych, które umożliwiają rozciąganie skóry podczas ciąży. Brak równowagi pomiędzy produkcją tłuszczu (lipogeneza) a jego rozkładem (lipoliza) wewnątrz komórek, prowadzi do tworzenia się dużych komórek tłuszczowych, typowych dla cellulitu. Ze względu na miękką, siatkowatą strukturę tkanki łącznej, komórki te przemieszczają się w kierunku powierzchni skóry, czego efektem jest wystąpienie typowej „pomarańczowej skórki”.
Czym jest terapia falami akustycznymi i dlaczego jest to skuteczna metoda leczenia cellulitu? Terapia korzysta z akustycznych fal dźwiękowych, generowanych wewnątrz uchwytu i delikatnie przenoszonych na dotknięte cellulitem partie ciała. Fale akustyczne mają zastosowanie w medycynie od lat 80., gdy zaczęto rozbijać przy ich pomocy kamienie nerkowe, natomiast od lat 90 stosuje się je w leczeniu schorzeń ścięgien i mięśni. Nowoczesne zabiegi, których celem jest zwalczanie cellulitu, polegają na emitowaniu fal akustycznych na obszary ciała objęte cellulitem. W chwili wprowadzenia ich do ciała, fale akustyczne rozprzestrzeniają się na duże obszary, stymulując proces leczenia poszczególnych warstw skóry. Pozwala to na osiągnięcie następujących rezultatów:
– skóra staje się wygładzona i odmłodzona,
– tkanka tłuszczowa ulega rozbiciu,
– tkanka łączna napina się, dzięki czemu komórki tłuszczowe są zatrzymywane w warstwie podskórnej,
– obwód części ciała poddanych zabiegom ulega zmniejszeniu.
Badania, przeprowadzone w Szwajcarii, wykazały 110% poprawy elastyczności skóry u pacjentek poddanych terapii. Wszystkie pacjentki uczestniczące w badaniu były niezwykle zadowolone z efektów z terapii falami akustycznymi.
Procedura
Zakres i sposób leczenia omawia się z pacjentką. Następnie nakłada się żel kontaktowy na obszar poddawany terapii, aby upewnić się, że fale akustyczne dotrą do celu bez straty energii. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Czas trwania i częstotliwość zabiegów
Na ogół, zabieg AWT trwa około 30 minut. W zależności od stopnia nasilenia cellulitu, konieczne jest przeprowadzenie 6 do 10 sesji w odstępach 3- lub 4-dniowych.
Zalecenia dodatkowe
AWT należy połączyć z trzydziestoma minutami ćwiczeń fizycznych dziennie, dietą niskotłuszczową, a także należy pić od 2 do 3 litrów płynów dziennie, by zapewnić szybką eliminację zbytecznych produktów przemiany materii.
Które obszary ciała można poddawać zabiegom?
AWT można wykonywać u pacjentek w każdym wieku. Dzięki tej terapii, skóra odzyskuje naturalną elastyczność i napięcie, wygląd sylwetki ulega poprawie, a obwód części ciała poddanych zabiegom ulega zmniejszeniu.
Obszary leczenia
Cellulit, nazywany również skórką pomarańczową, to problem, który dotyka szerokich rzesz kobiet.
Cellulit jest spowodowany głównie zwiększeniem zapasów tłuszczu wokół pośladków i ud oraz procesem starzenia się skóry, który sprawia, że warstwa kolagenowa staje się stopniowo coraz cieńsza. Jest to predyspozycja genetyczna, związana ze strukturą tkanki łącznej u kobiet oraz wyższą liczbą komórek tłuszczowych, znajdujących się w tkance tłuszczowej kobiet: jest ich 21 do 22 miliardów, podczas, gdy u mężczyzn liczba ta sięga 17 do 18 miliardów. Ponieważ rezerwy tłuszczu kobiety służą magazynowaniu energii w okresie ciąży, tkanka tłuszczowa kobiet ma również skłonność do szybszego absorbowania tłuszczu. Struktura tkanki łącznej mężczyzn i kobiet jest również odmienna, co jest kolejną przyczyną powstawania cellulitu. Podczas, gdy u mężczyzn przegrody tkanki łącznej biegną poprzecznie, u kobiet biegną one niemal prostopadle do powierzchni skóry.
Zachwianie równowagi pomiędzy produkcją tłuszczu (lipogeneza) a jego rozpadem (lipoliza) w komórkach prowadzi do powstawania dużych komórek tłuszczowych, które napierają w kierunku powierzchni skóry, nadając jej charakterystyczny wygląd pomarańczowej skórki. Dodatkowo, sztywne, pozbawione elastyczności przegrody tkanki u kobiet nie są w stanie pomieścić rosnącej w objętość tkanki tłuszczowej, co dodatkowo przyspiesza powstawanie cellulitu.
Powiększone komórki tłuszczowej powodują zarazem wzrost ciśnienia wewnątrz tkanki, eliminując mikrokrążenie, co skutkuje redukcją lipolizy. Z czasem pojawiają się również krwiaki i miejscowe stany zapalne, a w stadium zaawansowanym cellulitu – charakterystyczne włókniste guzki.
Zmiany równowagi hormonalnej, na przykład podczas menopauzy, także mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu. Jako, że skóra – szczególnie skóra kobiety – jest organem zależnym od hormonów, zachwianie równowagi hormonalnej skutkuje zarazem zmianami struktury skóry. Dodatkowo, zmiany te przyspieszają także proces starzenia: skóra staje się zwiotczała, przesuszona, traci świeżość i elastyczność.
Utrata estrogenu podczas menopauzy sprawia, że słabnie również proces wytwarzania kolagenu, a nowo powstające włókna kolagenowe są osłabione. W miarę, jak spada liczba elastycznych włókien skóry, naskórek staje się zwiotczały, a warstwa podskórna nabiera twardości. W wyniku procesów starzenia, mechanizmy obronne skóry kobiecej także stopniowo słabną. Takie czynniki, jak palenie tytoniu, stres, złe odżywianie czy otyłość przyspieszają dodatkowo zarówno procesy starzenia się, jak i formowania cellulitu.
Kolejny czynnik jest związany z redukcją mikrokrążenia w skórze, co jest wynikiem siedzącego trybu życia. Redukcja przepływu krwi zakłóca transport tlenu i składników odżywczych; tkanka tłuszczowa odkłada się w organizmie, co stopniowo prowadzi do widocznych zmian skórnych – do cellulitu.
Aby zmierzyć nasilenie cellulitu, korzysta się na ogół ze skali Nürnberger-Müller, która pozwala na rozróżnienie poszczególnych stadiów występowania cellulitu.
Fale akustyczne to fale dźwiękowe, charakteryzujące się wysoką amplitudą ciśnienia w stosunku do ciśnienia otoczenia. W medycynie są one generowane pozaustrojowo i wprowadzane do organizmu, nie powodując zmian skórnych. Dzięki doskonałym efektom zastosowania tej metody w usuwaniu kamieni nerkowych (ESWL), wykorzystanie fal akustycznych przeniesiono także na inne dziedziny, takie, jak zwapnienie barku, zapalenie ścięgna (ESWT) czy guzki mięśni (punkty wyzwolenia reakcji).
Fale akustyczne ulegają rozprzestrzenianiu zgodnie z prawami akustooptyki. Jakiekolwiek zmiany właściwości akustycznych, w rodzaju gęstości czy prędkości dźwięku, skutkują skokiem impedancji pomiędzy tkankami (skórną, tłuszczową czy mięśniową) i uwolnienie energii. Zjawisko to generuje efekty biomechaniczne, np. powoduje skurcz limfangionu (odcinka naczyń pomiędzy dwiema zastawkami) i zwiększa przepuszczalność błon komórkowych.
Fale akustyczne wykorzystują własne mechanizmy naprawcze ludzkiego organizmu, by uelastycznić tkankę. Gdy cellulit osiąga zaawansowany stan patologiczny, układ naczyń chłonnych traci zdolność przekazywania odpowiedniej ilości cząsteczek białka i produktów katabolizmu z przestrzeni śródmiąższowej do żył. Wysokie stężenie białek w przestrzeni śródmiąższowej skutkuje włóknieniem, a co za tym idzie, zmianą właściwości tkanki.
W rezultacie, przy zastosowaniu fal akustycznych dochodzi do skoku impedancji. Zastosowanie fal dźwiękowych zapewnia chwilową przepuszczalność błon komórkowych. Wymiana substancji pomiędzy komórkami ulega zatem poprawie. W leczeniu nieprawidłowości opisanych w treści tego materiału, przepuszczalna membrana aktywuje enzymy znane jako lipazy. Bodziec mechaniczny, generowany przez fale akustyczne, przeradza się w aktywność chemiczną. Proces ten nazywa się mechanotransdukcją. Siła fal akustycznych powoduje uwolnienie substancji aktywnych biologicznie, pobudzając przepływ krwi we wszystkich warstwach tkanki, włącznie z tkanką łączną, poprzez rozszerzenie naczyń i tworzenie się nowych naczyń. Pacjentki z cellulitem często cierpią na hipotonię mięśni. W takich przypadkach należy zastosować również zabiegi wibracyjne, aby zapewnić im dodatkową stymulację mięśni. Połączenie fal akutstycznych i zabiegów wibracyjnych, zwiększa się skuteczność leczenia. Lepsze krążenie krwi przyczynia się do powstawania bogatego w energię trifosforanu adenozyny (ATP) dzięki aktywacji metabolizmu komórkowego. Dzięki temu powstają nowe włókna mięśniowe, a mięśnie wzmacniają się. Głównym celem AWT jest stymulacja ściągania tkanki łącznej i formowania nowej, aby zredukować cellulit i poprawić wygląd skóry.
Cellulit może mieć ogromny wpływ na wygląd i samopoczucie bez względu na stadium rozwoju. Wiele kobiet, dotkniętych tym zjawiskiem, cierpi z powodu wyglądu swoich nóg, a co za tym idzie, ich jakość życia ulega obniżeniu. Cellulit wiąże się z obniżeniem zdolności transportowej naczyń chłonnych. AWT® przyspiesza przepływ w tym układzie, stymuluje metabolizm i rozpad komórek tłuszczowych.
Przed zabiegiem: Powiększone komórki tłuszczowe są wypychane w kierunku powierzchni skóry, co daje efekt typowej skórki pomarańczowej. Pozbawione elastyczności pionowe włókna tkanki łącznej nie rozciągają się razem z tkanką tłuszczową, co sprawia, że skóra nabiera nieestetycznego wyglądu. Miejscowe krążenie krwi ulega znacznemu ograniczeniu.
W trakcie zabiegu: Do ciała wprowadza się oscylacyjne fale akustyczne. Tkanka łączna ulega rozluźnieniu, a elastyczność naskórka wzrasta. Krążenie krwi w tkankach znacząco się poprawia. Stymulowana jest produkcja kolagenu, co wzmacnia zarówno naskórek, jak i skórę właściwą.
Po zabiegu: Wynikiem działania fal akustycznych jest poprawa napięcia i przywrócenie naturalnej elastyczności skóry i tkanki łącznej, a co za tym idzie, widoczna i długotrwała poprawa wyglądu skóry.
Przeprowadzono szereg badań klinicznych, aby zbadać skuteczność działania AWT® na polu dermatologii. Stwierdzono, że jest to pierwsza nieinwazyjna metoda, zapewniająca skuteczne i długotrwałe leczenie skutków starzenia się, przede wszystkim zaś – nieestetycznego zjawiska znanego jako cellulit. Fale akustyczne stymulują mikrokrążenie w komórkach tłuszczowych i regulują metabolizm, aby wyeliminować widoczne oznaki cellulitu. Pomiary elastyczności skóry potwierdzają skuteczność tego zabiegu. Zmierzone parametry właściwości mechanicznych skóry, jej struktury i stopnia zadowolenia pacjentek pozwalają przypuszczać, że efekty długoterminowe zabiegów (>6 miesięcy) będą bardzo obiecujące.
Ocena napięcia skóry
Przykład I: 6 zabiegów, 14 pacjentów
Ocena napięcia skóry
Przykład II: 8 zabiegów, 42 pacjentów
Wartość elastyczności skóry, zmierzona na zakończenie serii zabiegów, wzrosła o 74%. Gdy pomiar powtórzono po kolejnych 3 miesiącach od zakończenia leczenia, wartość ta uległa poprawie o 105%. Z drugiej strony, poprawa właściwości skóry osiągana przy pomocy środków kosmetycznych do pielęgnacji skóry (kremy, toniki) wynosi jedynie od 12 do 25%, w nielicznych przypadkach do 30%. Jak twierdzi dr Voss (specjalista dermatolog), dyrektor Dermatest GmbH w Münster/Niemcy, poprawę na poziomie 40% należy uznać za wynik wyjątkowy.
Przykład II: 8 pacjentów, 42 pacjentów
Zdjęcia USG poszczególnych pacjentek zostały zaślepione wg kodu producenta i ocenione przez niezależną grupę recenzentów na podstawie następujących kryteriów: 1 punkt = struktura słaba; 2 punkty – struktura średnia; 3 punkty = struktura napięta. Ocena zdjęć USG pozwoliła stwierdzić wzrost gęstości komórek. Widoczna poprawa stanu skóry okazała się istotna.
Wygląd ramion i pośladków pacjentek przed zabiegiem i po sześciu sesjach (patrz “studia przypadku” AWT 1 i 2).
Fale akustyczne dają znakomite efekty w leczeniu cellulitu. Celem ich aplikacji jest pobudzanie tkanki. Dzięki temu wzrasta przepuszczalność błony komórkowej i uwolnienie z wnętrza komórek wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Produkty metabolizmu gromadzą się w przestrzeni śródmiąższowej, skąd są usuwane przez układ limfatyczny i krwionośny. Fale akustyczne poprawiają metabolizm tkanek i ułatwiają transport produktów katabolizmu do wątroby w celu ich wykorzystania. Dodatkowe źródła energii, wygenerowane przez organizm w wyniku aktywacji komórek tłuszczowych należy wyeliminować przy pomocy lekkostrawnej diety, ćwiczeń fizycznych i spożywania dużych ilości płynów.
Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają skuteczność zabiegów.